Az elévülés
A követelések esetén gyakran felmerül az elévülés kérdése. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény kimondja, hogy ha törvény eltérően nem rendelkezik, az elévült követelést bírósági eljárásban nem lehet érvényesíteni. Azonban érdemes arról is szót ejteni, hogy amennyiben a kötelezett az elévült követelés alapján teljesített az elévülésre tekintettel a teljesített szolgáltatást visszakövetelni nem lehet. Ha a főkövetelés elévül, akkor az attól függő mellékkövetelések is elévülnek. Azonban ez fordítva már nem igaz, tehát ha a mellékkövetelések elévülnek a főkövetelés elévülését nem érinti. Az elévülést bírósági vagy hatósági eljárásban nem lehet hivatalból figyelembe venni.
Előfordulhat olyan helyzet is, hogy bár telt az idő, mégse évült el a követelés ez az elévülés nyugvása. Ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni, akkor az akadály megszűnésétől számított egyéves határidőn belül (ha egy év vagy ennél rövidebb elévülési idő van, akkor ez három hónap) érvényesíthető a követelés akkor is, ha az elévülési idő már eltelt, vagy abból egy évnél kevesebb van hátra (ha egyéves vagy ennél rövidebb az elévülési idő, akkor három hónap).
Az elévülést a következő cselekmények megszakítják:
- a tartozást a kötelezett elismeri
- egyezséget kötnek, vagy megegyezéssel módosítják a kötelmet
- ha a kötelezettel szemben bírósági eljárásban érvényesítik a követelést, ha a bíróság az eljárást befejező jogerős érdemi határozatot hozott
- követelés csődeljárásban való bejelentése.
Az elévülés megszakításától vagy az elévülést megszakító eljárás jogerős befejezésétől az elévülés újból kezdődik.
Ha az elévülést megszakító eljárás során végrehajtható határozatot hoztak, az elévülést a kötelem megegyezéssel való módosítása és a végrehajtási cselekmények szakítják meg.
Kép forrása: pixabay.com